ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Ürün fotoğrafçısı ne iş yapar? Özellikle stüdyo ortamına, paraflaş ve/veya sürekli ışıklara ve bilgisayar donanımlarına hakim olmayı ve teknoloji sürekli takip etmeyi gerektirir. Kendi için bir çok alt dalı vardır;

  • Pırlanta, takı, mücevherat
  • Kozmetik
  • Ev tekstili
  • Ayakkabı ve Çanta Ürün Fotoğraf Çekimi vb.

Bu alanda çalışan bir ürün fotoğrafçısının temelde bilmesi gereken üç farklı çekim türü vardır ; imaj, still-life ve dekupe. Dekupe, fotoğrafı çekilen konunun fonundan koparılması ve istenilen arka plana yerleştirilmesi işlemidir. İmaj çekiminde ise belirli bir ürünün ya da ürün grubunun reklam amaçlı ön plana çıkarılması için son derece özenle yapılan fotoğraf çekimleridir, bu çekimlerde bilgisayarda fotoğrafın daha rafine hale getirilmesi işlemi de (retouch) son derece önemlidir. Still-Life ise ürünlerin belirli bir zeminde genellikle kullanım alanını vurgulama ya da ilgi çekici hale getirmek için yapılan çekimlerdir. Ürünlerinizin fotoğraf çekimi hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için bizi arayabilir, e-posta gönderebilir, whatsapp’tan yazabilir ya da iletişim sayfasında mesaj bırakabilirsiniz.

Örnek ürün fotoğraflarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz:


E-TİCARET FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Reklam fotoğrafçılığı alanında en çok gelişenlerden biri de e-ticaret fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı ile örtüşen bir çok noktası vardır ancak bazı pratikleri biraz değişiklik göstermektedir… Amazon, Etsy, Trendyol, Hepsiburada vb. pazaryerlerinin müşteri kitlelerine göre dilleri farklıdır. Örneğin Etsy, daha ‘organik’, doğal, fazla retouch yapılmamış fotoğrafları ön plana çıkarırken, Trendyol’da daha rafine imajlar desteklenmektedir. Son dönemde yurt dışı satışı hedefleyen e-ticaret kurumları özellikle amazon.com ‘u tercih etmektedir ve amazon’un kriterleri oldukça katıdır. Bu kriterler bilinmeden yapılacak çekimlerin site formatına uymayacağı için reddedilme ihtimali yükselir, en başta ölçülere ve formata dikkat edilmelidir. E-ticaret fotoğraf çekimi ile ilgili bilgi ve fiyat teklifi almak için bizi arayabilir, e-posta gönderebilir, whatsapp’tan yazabilir ya da iletişim sayfasında mesaj bırakabilirsiniz.

E-ticaret fotoğraflarımızdan bazı örnekler:


KURUMSAL PORTRE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Portre fotoğraf çekimi, firmanızın marka imajını yükseltir, işinizi ne kadar aldığınızı gösterir. Yıllık faaliyet raporlarının daha rafine görünmesini sağlar. Bir firmanın portre çekimlerinin tek bir elden çıkması sunum için bütünlük yaratır. Ayrıca yönetim kadrolarının ve imajında zamanla değişmesinden dolayı belli aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir. Bu alandaki çekimlerimizden bazılarını aşağıda görebilirsiniz:


ENDÜSTRİYEL FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Fabrikaların, sanayi tesislerinin ve büyük çapta üretim yapan benzeri kurumların işleyişlerini, üretim bantlarını, personellerini, çevreyle olan ilişkilerini, kısacası öne çıkmak istedikleri yanlarını göstermeyi amaçladıkları tanıtım faaliyetidir. Endüstriyel fotoğraf çekimlerimizden bazılarını aşağıda görebilirsiniz:


RETOUCH ( RÖTUŞ, FOTOĞRAF DÜZELTME / EDİTLEME) ve FOTO MANİPÜLASYON

Profesyonel bir çekimde görüntüler RAW formatında kaydedilir ki bilgisayar başında daha fazla hareket imkanı sağlasın. RAW formantındaki fotoğraflar, Capture One ve Lightroom gibi programlarla tekrar pozlanır, renk ayarı yapılır ve tonlanır. Geriye kalan kusurların giderilmesi ve isteniyorsa manipülasyonların -kabaca montaj da diyebiliriz- yapılması için Photoshop vb programlara aktarılır. Çekilen her fotoğraf az-çok işleme tabii tutuluyor ancak son dönem bazı sektörlerde -özellikle moda- bu işlemin açıkça belli olması pek tercih edilmiyor. Özellikle sosyal medya pazarlaması için aşırı retouch işlemi ters tepebilir, bu yüzden operasyona başlamadan önce hedef kitlemizin nelerden hoşlandığını tespit etmekte fayda var.

Retouch / Manipülasyon Örnekleri: